Pohádkový únor

Pohádková zima - v takovém duchu se nesl měsíc únor v naší školce.

Pohádkovým klíčem jsme odemkli bránu do světa ČESKÝCH pohádek. Zdůrazňuji slovo "českých" velkým písmem záměrně. Poslední roky není pro nás paní učitelky překvapením, že děti české pohádky a večerníčky neznají...je smutné, že na dětských kanálech převládají nesmyslné pohádky ze zahraničí, které nenesou žádné ponaučení, jak by to správně v pohádkách mělo být...proto doporučujeme, raději dětem pusťte naše české pohádky (ty, které si pamatujete z vašeho dětství), které najdete i na YouTube. Pohádky jsou zpomalené, není v nich žádná uspěchaná doba, žádné nesmyslné vzájemné se tlučení, bití, honění, škodění, kde děti nerozlišují realitu od fantazie...(Tom a Yerry, Máša a medvěd, Jen počkej zajíci, Transformers, atd...).Mějte, prosím, přehled o tom, na co se Vaše děti v TV dívají. Je potřeba se zamyslet i nad tím, co pohádka dětem sděluje, co si z toho děti vezmou.

Český pedagog, spisovatel a lektor osobního rozvoje – Marek Herman uvádí ve své knize: Máma není služka, máma je dáma, že s televizí u dětí by se mělo začít až od 3.let.

Citace ze stran 241 - 242.

Někteří rodiče jsou schovívavější k televizi, nechávají svoje děti, aby se dívaly na krásné české pohádky nebo večerníčky. Pokud k nim patříte, měli byste respektovat hranici tří let, ne dříve! Až do tří let totiž malé děti neumí rozlišit, co je realita a co je virtuální svět. To znamená, že to, co vidí v televizi, považuje za reálný svět. Pak samozřejmě automaticky opakujeme vzorce, které v televizi vidělo, takže i násilí a agresivitu. Jen pro zajímavost: děti do svých 15 let věku vidí v televizi v průměru 98 000 vražd, 150 000 násilných činů a 500 000 reklam. Opravdu chcete, aby tyto věci byly součástí světa vašeho dítěte?

Nejprve reálný svět, až pak virtuální

Nejprve dětem ukažte skutečný, živý svět: stromy, trávu, vodu, bláto, zvířata. Teprve až se ho nasytí, teprve až tuny a tuny času stráví lítáním venku, teprve pak ho pomalu nechejte poznávat svět virtuální. Pokud se vám to podaří, s velkou pravděpodobností se vám vaše dítě později ve virtuálním světě neztratí. I když se mu tam bude líbit, i když ho tam něco hluboce zaujme, vždycky se vám nakonec vrátí zpátky do reálného světa."

Kromě pohádek jsme se věnovali karnevalu a různým profesím.